A donor wishes to endow a scholarship at a certain university. The endowment may
ID: 1187927 • Letter: A
Question
A donor wishes to endow a scholarship at a certain university. The endowment may be made by a lump-sum deposit to a special foundation set up by the university for such purposes. The foundation director believes that its funds will earn at least 8% interest per year, tax free, for indefinite future.
The scholarship is to provide $5,000 the first year increasing by $500 each year thereafter to a maximum of $10,000 per year. On the assumption that the scholarship will start at the end of the first year and continue forever, what endowment must the donor make? (Hint: this is a capitalized cost problem that has an infinite life)
Explanation / Answer
As Initial Scollarship is 5000 & increase by 500 per year. So it will become 10000 in 10 Yrs. Post that, it will remain at 10000 for ever
So PV of Perpetity at Y10 = P/i = 10000/8% = $125,000
Now we have Initial Payout at 5000 & increase by 500 for 10 yrs is like initial zero & then a Gradient of 500 every year for 10 Yrs & then Y10 = 125000
So PV of This= 5000+500(A/G,8%,10)+125000*(P/F,8%,10)
= 5000+500*3.8713+125000*0.4632
= 64836
Su Lump sum payment reqd is $64,836
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.