Good year tire company sells identical radical tires under the firms own brand n
ID: 1187431 • Letter: G
Question
Good year tire company sells identical radical tires under the firms own brand name and to discount stores for private labeling. Marginal cost is constant at $10 per tire, regardless of the market its sold in. The firm has estimated the demand functions for each of it market to be:
Pb= 70- 0.0005 Qb (b=brand name)
Pg= 20- 0.0002 Qg (g=generic)
1) Write an equation expressing this firms total profits... Please write out the steps...
2) Determine the profit maximizing price and quantity in brand name market.
I got ...70-0.001 Qb=10 (why is it 0.0001) for the quantity and 70-0.0005 (60,000) for the price equation?
3) Determine the price elasticity of demand in each market
I got ...Eb= -2000 (40/60,000)=-80/60=-1/333 (where does the -2000 come from?)
...Eg= -5000 (15/25000)=-3 (where does the -5000 come from)
Explanation / Answer
Brand name revenue(BR) = Pb*Qb= 70Qb- 0.0005 Qb^2
Generic revenue(GR) = Pg*Qg= 20Qg- 0.0002 Qg^2
Total Revenue = BR+GR
Total Cost = 10(Qb+Qg)
Total Profits = TR-TC = (70Qb+20Qg-0.0005 Qb^2-0.0002 Qg^2) - 10(Qb+Qg)
In brand name market, MC=MR
MR = dBR/dQ = 70 - 0.001 Qb
70 - .001Qb = 10 (by differentiating, you get 0.001)
Qb = 60/.001 = 60000
Pb = 70 - 0.0005*60000 = 40
Generic
20 - 0.0004Qg = 10
Qg = 10/0.0004 = 25000
Pg = 20- 0.0002*25000 = 15
Brand name
Qb = (70-Pb)/.0005
dQb/dPb = -1/.0005 = -2000
Price elasticity of demand = (dQ/Q)/(dp/P) = -dQb/dPb*Pb/Qb
= -2000*(40/60000) = -80/60=-1/333
Generic
Qg = (20-Pg)/0.0002
dQg/dPg = -1/0.0002 = -5000
Price elasticity of demand = (dQg/Qg)/(dpg/Pg) = -dQg/dPg*Pg/Qg
=-5000 (15/25000)=-3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.