Suppose the demand for a product is given by P = 40 %u2013 4Q. Also, the supply
ID: 1178118 • Letter: S
Question
Suppose the demand for a product is given by P = 40 %u2013 4Q. Also, the supply is given by P = 10 + Q.
?A) (2 points) What is the equilibrium price and quantity of the product??
B) (2 points) What is the price elasticity of demand at the equilibrium price???
For the next 3 questions, assume that there is a $10 per unit excise tax levied on the consumers of the product.??
C) (2 points) What price will buyers pay after the tax is imposed??
D) (2 points) What is the deadweight loss created by the tax??
E) (2 points) What is the quantity of the good that will be sold after the tax is imposed?
Explanation / Answer
For demand:
E= (P/Q) * %u03B4Q/%u03B4P
P=15
Q=60
%u03B4Q/%u03B4P=(90-2P)' = -2
E= -2 * 15 / 60 = -30/60 = -0.5
For supply:
E= (P/Q) * %u03B4Q/%u03B4P
P=15
Q=60
%u03B4Q/%u03B4P=(4P)' = 4
E= 4*15/60 = 60/60 = 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.