Suppose the demand for a product is given by P = 40 %u2013 4Q. Also, the supply
ID: 1178112 • Letter: S
Question
Suppose the demand for a product is given by P = 40 %u2013 4Q. Also, the supply is given by P = 10 + Q.
A) (2 points) What is the equilibrium price and quantity of the product?
B) (2 points) What is the price elasticity of demand at the equilibrium price?
For the next 3 questions, assume that there is a $10 per unit excise tax levied on the consumers of the product.
C) (2 points) What price will buyers pay after the tax is imposed?
D) (2 points) What is the deadweight loss created by the tax?
E) (2 points) What is the quantity of the good that will be sold after the tax is imposed?
Explanation / Answer
... First we find where demand equal supply...
9000-6p = -3000+9p
Solving P = 800
So... Q = 4200
Now lets add the tax in...
The excise is "generally" paid by the buyer. Since the problem doesn't specify this, we'll need to assume it.
The new equation for the excise tax equals...
Demand: Q = 9000 - 6(P+90) = 9000 - 6p - 540 = 8460 - 6p
Supply: Q = -3000 +9(P)
Solving for P...
-3000 + 9p = 8460 - 6p
Psupply = 764
Pdemand = 854
Q = 3,876
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.