Save A mutual fund manager has a S20 million portfolio with a beta of 1.85 The r
ID: 1172487 • Letter: S
Question
Save A mutual fund manager has a S20 million portfolio with a beta of 1.85 The risk-free rate is 7.50%, and the market risk premium is 5.0%. The manager expects to receive an additional $5 million, which she plans to invest in a number of stocks. After investing the additional funds, she wants the fund's required return to be 12%. What should be the average beta of the new stocks added to the portfolio? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places. Enter a negative answer with a minus sign.Explanation / Answer
Using CAPM model:
0.12 = 0.075 + b*0.05
Beta of portfolio = 0.9
beta of portfoilio is weighted averge of beta
0.9 = ( 20,000,000 / 25,000,000) * 1.85 + ( 5,000,000 / 25,000,000) * X
0.9 = 0.8 * 1.85 + 0.2 * X
X = -2.9
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.