10.00 value: 5.00 points Suppose you know that a company\'s stock currently sell
ID: 1170871 • Letter: 1
Question
10.00 value: 5.00 points Suppose you know that a company's stock currently sells for $65.10 per share and the required return on the stock is 12 percent. You also know that the total return on the stock is evenly divided between capital gains yield and dividend yield If it's the company's policy to always maintain a constant growth rate in its dividends, what is the current dividend per share? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Dividend per share SExplanation / Answer
Dividend yield = capital yield = 0.12 / 2 = 0.06
D1 = 65.10 * 0.06 = 3.906
D0 = D1 / 1 + g
D0 = 3.906 / 1 + 0.06
D0 = $3.6849 or 3.68
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.