10.00 points Investment X offers to pay you $5.400 per year for seven years, whe
ID: 2383889 • Letter: 1
Question
Explanation / Answer
The present value of ordinary annuity (regular stream of cash flows) can be calculated with the use of following formula:
Present Value = Cash Flow*[(1+(1+r)^-n)/r] where r = Rate of Interest and n = Years
______________
Part a) When discount rate is 6%
Using the values provided in the question in the above formula, we get,
Present Value (Investment X) = 5,400*[(1-(1+6%)^-7)/6%] = $30,144.86
Present Value (Investment Y) = 7,500*[(1-(1+6%)^-4)/6%] = $25,988.29
_______
Tabular Representation:
______________
Part b) When discount rate is 16%
Using the values provided in the question in the above formula, we get,
Present Value (Investment X) = 5,400*[(1-(1+16%)^-7)/16%] = $21,808.25
Present Value (Investment Y) = 7,500*[(1-(1+16%)^-4)/16%] = $20,986.35
_______
Tabular Representation:
Present Value Investment X $30,144.86 Investment Y $25,988.29Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.