Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. (40 pts) Using the accompanying figure answer the following questions showing

ID: 1167701 • Letter: 4

Question

4. (40 pts) Using the accompanying figure answer the following questions showing how you arrived at every single answer. I. The consumer is optimizing at point A in the accompanying figure. The price of good X is $5. a. (5 pts) What is the consumer's income? b. (5 pts) What is the price of good Y? c. (5 pts) What is the Market Rate of Substitution between X and Y? d. (5 pts) At point A, how many units of X does the consumer purchase? e. (5 pts)At point A, what is the Marginal Rate of Substitution between X and Y? II. Suppose the budget line changes so that the consumer equilibrium moves from point A to point B. f. (5 pts) What change in the environment led to this new equilibrium? (give specific numbers) g. (5 pts) Is the consumer better off or worse off as a result of this change? why? h. (5 pts) Are X and Y substitutes or complements? Why?

Explanation / Answer

            a) At point A, consumer’s Income is the budget constraint which is given as

M = X*Px + Y*Py

At point on the Budget Line, where Y = 0, the consumer consumes all of X

Thus, according to the Budget Line shown, M = 30*5 = 150.

b) Now we know M = 150, At point on the Budget Line,where a person consumes all of Y, and no X, then we have

150 = 20*Py

Thus, Py = 7.5.

c) Marginal Rate of Substitution can be given as,

MRS = - Px/Py

Thus, MRS = - 5/7.5

                  = 0.6667

d) At point A, consumption of Y= 10 units

Thus using M = X*Px + Y*Py

We have, 150 = X*5 + 10*7.5

X = 15

e) The MRS will be the same as calculated in (c) MRS = - Px/Py

Thus, MRS = - 5/7.5

                  = 0.6667

f) A reduction in price of good Y has led to an outward shift in the Budget Line.

Now we know M = 150, At point on the Budget Line,where a person consumes all of Y, and no X, then we have

150 = 30*Py

Thus, Py = 5.

Thus, price good Y has reduced by $2.5 to $5.

g) The consumer is better-off as the consumer moves to a higher Indifference Curve, i.e. from I to II, thus raising the utility.

h) Goods X and Y are substitutes, as with a reduction in price of Y, the consumer reduces the consumption of good X and substitute it by raising the consumption of good Y in moving from point A to B.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote