Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.Consider an economy in which only food, clothing, and computers are produced.

ID: 1167418 • Letter: 1

Question

1.Consider an economy in which only food, clothing, and computers are produced. The established       market basket is the following: 300 food, 40 clothing, 1 computer.

Quantities

Prices

Food

Clothing

Computers

Food

Clothing

Computers

5000

600

50

$4

$20

$600

5500

700

75

$5

$22

$500

         

      Year             

      2013             

      2014          

Using 2014 as the base year, calculate:

a)The nominal GDP in 2013 and 2014, as well as the nominal GDP growth rate.

b)The real GDP in 2013 and 2014, as well as the real GDP growth rate.

c)The GDP deflator in 2013 and 2014, as well as the GDP deflator inflation rate.

d)Calculate the CPI in 2013 and 2014, as well as the CPI inflation rate.

Quantities

Prices

Food

Clothing

Computers

Food

Clothing

Computers

5000

600

50

$4

$20

$600

5500

700

75

$5

$22

$500

Explanation / Answer

Ans)

a)

Nominal GDP in 2013 = $4 * 5000 + $20 * 600 + $600 * 50

                                        = $62000

Nominal GDP in 2014 = $5 * 5500 + $22 * 700 + $500 * 75

                                       = $80400

Nominal GDP growth rate = ($80400 - $62000) / $62000 = 0.296774

b)

Real GDP in 2013 = $5 * 5000 + $22 * 600 + $500 * 50

                               = $63200

Real GDP in 2014 = $5 * 5500 + $22 * 700 + $500 * 75

                                  = $80400

Real GDP growth rate = ($80400 - $63200) / $63200

                                = 0.27215

c) The GDP deflator is equal to (Nominal GDP / Real GDP)*100.

As 2014 is the base year, thus GDP deflator is = 100.

For 2013, we have ($62000 / $63200)*100 = 98.10

GDP deflator inflation rate = (100 - 98.10) / 98.10 *100 = 1.937

d) Using market basket,

CPI in 2013 = ($4 * 300 + $20 * 40 + $600 * 1) / 2880* 100 = $2600 / $2880 * 100

                                = 90.2778

                                      

CPI in 2014 = (($5 * 300 + $22 * 40 + $500 * 1) / ($5 * 300 + $22 * 40 + $500 * 1) )*100

= 2880 / 2880*100 = 100

CPI inflation rate = {(100 - 90.2778) / 90.2778} * 100 = 10.77%