ADVANCED ANALYSIS Currently, at a price of $2 each, 100 popsicles are sold per d
ID: 1166113 • Letter: A
Question
ADVANCED ANALYSIS Currently, at a price of $2 each, 100 popsicles are sold per day in the perpetually hot town of Rostin. Consider the elasticity of supply. In the short run, a price increase from $2 to $4 is unit-elastic (Es 1). In the long run, a price increase from $2 to $4 has an elasticity of supply of 1.50. (Hint: Apply the midpoints approach to the elasticity of supply.) Instructions: Enter your answers as whole numbers. a. How many popsicles will be sold each day in the short run if the price rises to $4 each? per day b. So how many popsicles will be sold per day in the long run if the price rises to $4 each? per dayExplanation / Answer
Elasticity of Supply = Percentage change in quantity supplied / Percentage change in price.
a) 167 popsicles
In the short run
Price rises from $2 to $4.
Change in price = 4-2 = $2
Base for calculating percentage change = $4+$2/2 = $3
Percentage change in price = $2/$3*100 = 66.67%
Now,
Elasticity of Supply = Percentage change in quantity supplied / Percentage change in price.
Elasticity of Supply = 1 (as given)
1 = Percentage change in quantity supplied / 66.67%
Percentage change in quantity supplied = 66.67%
Thus the quantity supplied will increase by 66.67%. Thus new quantity sold = 100+66.67% of 100 = 166.67
Thus 167 popsicles.
b) 200 popsicles
Here, the elasticity of supply is 1.5
Elasticity of Supply = Percentage change in quantity supplied / Percentage change in price.
1.5 = Percentage change in quantity supplied / 66.67%
Percentage change in quantity supplied = 100%
Thus the quantity supplied will increase by 100%. Thus new quantity sold = 100+100% of 100 = 200
Thus 200 popsicles.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.