A pharmaceutical firm faces the following monthly demands in the U.S. and Mexica
ID: 1164339 • Letter: A
Question
A pharmaceutical firm faces the following monthly demands in the U.S. and Mexican markets for one of its patented drugs: Qus = 300,000-5,000Pus and Qx = 240,000-8,000Px where quantities represent the number of prescriptions. Marginal cost is constant at $2 per prescription in both markets. Monthly fixed costs are $1 million in the United Statesand $500,000 in Mexico. Assume that the firm cannot prevent resale or arbitrage and is forced to set the same pricein both markets. Find the price and profits for the firm.
Explanation / Answer
ANS.
In us market
QUS = 300,000 - 5,000PUS
PUS = 300,000 / 5,000 - ( QUS / 5,000 ) = 60 - (QUS / 5000)
MC = $2
TR = P*Q = 60QUS - Q2/5,000
by differentiaing w.r.t Q, we get MR
MR = 60 - 2Q/5000
At profit maximization MR = MC
therefore, 60 -2Q / 5000 = 2
300000 -2Q = 10000
290,000/2 = Q
Q*US = 145000
PUS = 60 - QUS / 5000 = 60 - 145,000 / 5000
P*US = 60 -29 = $31
profit in US market = TR - TC, where TR = P*Q
profit = 31*145,000 - 1,000,000
profit in US = 4,495,000 - 1,000,000 = $3,495,000
In mexican market
QX = 240,000 - 8,000PX
PX = 30 - Qx / 8000
MC= 2
TR = P*Q = 30Q - Q2/ 8000
MR = 30 - 2Q/ 8000
At profit maximization MR = MC
30 -2Q/8000 = 2
240,000 - 2Q = 16,000
224,000 = 2Q
Q*X = 112,000
P*X = 30 - Q / 8000
P*X = 30 - 112,000/ 8000 = 30 -14 =$16
Profit in mexican market = TR - Tc
profit = 16*112,000 - 500,000 = 1,792,000 - 500,000 = $1,292,000
So total price of firm = P*US + P*X = 31 +16 = $ 47
total profit of firm = profit of US market + profit of Mexican market
Total Profit of firm = 3,495,000 + 1,292,000 = 4,787,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.