Suppose that disposable income, consumption, and saving in some country are $800
ID: 1160870 • Letter: S
Question
Suppose that disposable income, consumption, and saving in some country are $800 billion, $700 billion, and $100 billion, respectively. Next, assume that disposable income increases by $80 billion, consumption rises by $72 billion, and saving goes up by $8 billion. a. What is the economy's MPC? Instructions: Round your answers to 2 decimal places. MPC What is its MPS MPS b. What was the APC before the increase in disposable income? Instructions: Round your answer to 2 decimal places APCbefore What was the APC after the increase? Instructions: Round your answer to 3 decimal places. APCafterExplanation / Answer
a.
DI
C
S
800
700
100
880
772
108
MPC
0.9
MPS
0.1
MPC = Change in consumption/Change in disposable income = (772-700)/(880-800) = 0.9
MPS = 1- MPC = 1-0.9 = 0.1
b.
APCbefore = C/DI = 700/800 = 0.875
APCafter = C/DI = 772/880 = 0.877
DI
C
S
800
700
100
880
772
108
MPC
0.9
MPS
0.1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.