The owner of a ski resort is considering installing a new ski lift that will cos
ID: 1153150 • Letter: T
Question
The owner of a ski resort is considering installing a new ski lift that will cost S900,000. Expenses for operating and maintaining the lift are estimated to be S1,000 per day when operating. The U S Weather Service estimates that there is a 55% probability of 80 days of ski ng weather per year, a 30% probability of 90 days per year and a 15% probability of 120 days per year. The operators of the resort estimate that during the first 80 days of adequate snow in a season, an average of 450 people will use the lift each day, at a fee of $8 each. If 10 additional days are available, the lift will be used by only 400 people per day during the extra period; and if 30 more days of skiing are available, only 250 people per day will use the lift during those days. The owners wish to recover any invested capital within four years and want at least a 25% per year rate of return before taxes. Based on a before-tax analysis, should the lift be installed? Click the icon to view the interest and annuity table for discrete compounding when the ARR is 25% per year. The expected PW of installing a new ski lift is thousand Round to the nearest whole numberExplanation / Answer
0.55(8*450)+0.3(8*400)+0.15*(8*250)=1980+960+300=3240 per day
3240*365=$1182600
PW of Annual Expected Revenue=1182600/1.25+1182600/1.25^2+1182600/1.25^3+1182600/1.25^4=$2.792,828
Annual Cost=$1000*365=$365000
PW of Annual Cost=365000/1.25+365000/1.25^2+365000/1.25^3+365000/1.25^4=$861984
Initial Cost=$900000
PW=2792828-900000-861984=$1030844 Is our answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.