The owner of a local nightclub has recently surveyed a random sample of n = 250
ID: 3156426 • Letter: T
Question
The owner of a local nightclub has recently surveyed a random sample of n = 250 customers of the club. She would now like to determine whether or not the mean age of her customers is over 30. If so, she plans to alter the entertainment to appeal to an older crowd. If not, no entertainment changes will be made. Suppose she found that the sample mean was 30.45 years and the sample standard deviation was 5 years. If she wants to be 99% confident in her decision, what decision should she make? B)ALso, what rejection region should be used? C)what is the p value associated with the test statistic? I need to explain how I obtained the answer -and PhStat.
Explanation / Answer
alpha / 2 = 0.005 Z = 2.57
I: 30.45 +/- 2.57 * 5 / srqt 250
30.45 +/- 0.8127
29.6373 < miu < 31.2627
b)
rejection region wll be alpha = 0.01 rject if Z or t >2.57 or < -2.57
c)
p value
you can obtain p value from table of normal distribution for example
Ho : miu = 30 Ha : miu is not 30
Z = ( 30.45 - 30 ) / ( 5 / srqt 250 )
Z = 1.423
p value : 0.0773
since p value is greater than .0.01 we fail to reject Ho
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.