Problem 06.004 Annual Worth and Capital Recovery Calculations A delivery car had
ID: 1142392 • Letter: P
Question
Problem 06.004 Annual Worth and Capital Recovery Calculations A delivery car had a first cost of $38,000, an annual operating cost of $14,000, and an estimated $5500 salvage value after its 6-year life. Due to an economic slowdown, the car will be retained for only 4 years and must be sold now as a used vehicle. At an interest rate of 9% per year, what must the market value of the used vehicle be in order for its AW value to be the same as the Aw if it had been kept for its full life cycle? eBook nt The market value of the used vehicle is determined to be $ Print ReferencesExplanation / Answer
The equivalent uniform annual worth of the car if it had been kept for 6 years is calculated as
AW = $ 38,000 ( A/P, 9%, 6 years ) + $ 14,000 - $ 5,000 (A/F, 9% , 6 years )
AW = $ 38,000 * 0.222920 + $ 14,000 - $ 5000 * 0.132920
AW = $ 21,806.36
The equivalent uniform annual worth of the car if it had been kept for 4 years is calculated as
AW = $ 38,000 ( A/P, 9%, 4 years ) + $ 14,000 - Salvage value (A/F, 9% , 4 years )
The annual worth in 6 years = Annual worth in 4 years
$ 21,806.36 = $ 38,000 ( A/P, 9%, 4 years ) + $ 14,000 - Market value (A/F, 9% , 4 years )
$ 21,806.36 = $ 38,000 * 0.308669 + $ 14,000 - Market value * 0.218669
$ 21,806.36 = $ 25,729.42 - Market value * 0.218669
Market value = $ 17,940.64
The market value of the used car is determined to be $ 17,940.64
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.