Problem (1) For the circuit shown in Figure 1, The current in the 4.5 mH inducto
ID: 1768090 • Letter: P
Question
Problem (1)
For the circuit shown in Figure 1, The current in the 4.5 mH inductor is known to be 1A for t < 0. The inductor voltage for t ? 0 is given by the expression:
vL (t) = 10e^(-5t)mV, 0^+ <= t <= 2 s
vL (t) = -10e^-5(t-3)mV, 2 <= t <= + infinity
1- Express the current across the terminals of the 4.5 mH inductor as a function of time
2- Sketch for ?vL (t) ?for 0 <= t <= + infinity
3- Sketch for ?IL (t) ?for?0 <= t <= + infinity
4- At what instant of time is the current maximum?
5- At what instant of time does the voltage change polarity?
Explanation / Answer
sorry you are not posting circuit figure... please repost the question totally.. after then i may give an answer..
thank you...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.