Suppose 60 million people are employed, 14 million are unemployed, and 30 millio
ID: 1139480 • Letter: S
Question
Suppose 60 million people are employed, 14 million are unemployed, and 30 million are not in the labor force. The civilian noninstitutional population equals ( answer) million people.
Consider the following hypothetical data, which are similar to those in Exhibit 1 in your textbook. Complete the following table by calculating both the current-year expenditures and the base-year expenditures. Current-Year Prices Current-Year Base-Year Prices Base-Year (Dollars) Expenditures (Dollars) (Dollars) Expenditures (Dollars) Market Basket 12 pens 7 shirts 5 pairs of shoes 0.20 28 32 10 On the basis of these prices, what is the Consumer Price Index (CPI) for the current year? 715.95 O 3.64 O 3.72 364.36Explanation / Answer
Civilian noninstitutional population = Employed + Unemployed + Not in labor force
= 60 + 14 + 30
= 104 million.
Cost of basket = Price of good 1 x quantity of good1 + Price of good 2 x quantity of good 2 + Price of good 3 x quantity of good 3
Now current year expenditures are 12*1 = $12 for pens, 7*28 = $196 for shirts and 5*32 = $160 for shoes. Base year expenditures are 12*0.20 = $2.4 for pens, 7*7 = $49 for shirts and 5*10 = $50 for shoes
Cost of basket in current year = 12 + 196 + 160 = 368 and for the base year = 2.4 + 49 + 50 = 101.40
This implies the CPI = (368)*100/101.40 = 362.91. Closest option is 364..36
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.