Suppose that the supply function for apples is Qs = 30 + 0.2Pa - 6 W (1.1) where
ID: 1137260 • Letter: S
Question
Suppose that the supply function for apples is
Qs = 30 + 0.2Pa - 6 W (1.1)
where Qs is the quantity supplied of apples in millions of pounds. Pa is the market price of apples in cents and W is the hourly wage rate paid to agricultural workers. Currently the wage rate is $5 per hour. Substituting this value for W in equation 3.1, and solving for Pa produces this current supply curve
Pa = 5Qs (1.2)
Suppose that the demand function for apples is
Qd = 20 -1/3Pa + 0.002I (1.3)
where I is per capita income, and currently is $10,000.
What is the equilibrium Price and Quantity for apples? Show your work
Explanation / Answer
Supply equation: Pa = 5Q or Q = .2Pa
Demand equation: Q = 20-(1/3)Pa + .002*10000 = 20- (1/3)Pa + 20
At equilibrium,
Demand = Supply
.2Pa = 40-(1/3)Pa
Pa = 40/(.2 + 1/3) = 75
Q = .2*75 = 15
So, equilibrium price of apple is 75 cents and equilibrium quantity is 15 millions of pounds.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.