2) For the table you completed for question 3 on homework 5(see below table), wh
ID: 1135584 • Letter: 2
Question
2) For the table you completed for question 3 on homework 5(see below table), what is the firm’s most profitable output level in a competitive industry—and what is the resulting profit—if price is: a.) $35 per unit b.) $55 per unit c.) $75 per unit
If the variable costs in the table for the preceding question are inflated by 50%, will the firm’s profit-maximizing output level change? Illustrate your answer with a rough graph of 2c. $75 per unit (revised).
Explanation / Answer
please correct the table aslo first --- at q=2. TC = 180 and at quantity 1 = MC is NA
2) For a competitive industry - firm maximize its profit where MR=MC
and we know that P=MR.
the firm most profitable output level is 5 units.
when price is A) $35 .
profit = TR -TC
profit = ( 35 *5) - 350 = -175
b) when price is $55
profit = 275-350 = - 75
when price is $75
profit =375 -350 = 250
Yes, the firm's profit-maximizng output level change because when the variable cost in inflated by 50% , then firm marginal cost also increased due to which firm output maximization will change.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.