Suppose that the Marginal Propensity to Consume (MPC) in an economy is equal to
ID: 1130056 • Letter: S
Question
Suppose that the Marginal Propensity to Consume (MPC) in an economy is equal to 0.75 and that you are told that investment spending descreases this year by $50. You are asked to calculate the change in consumer spending for the second round, third round, and fourth round and in addition, you are asked to calculate the change in real income due to this change in investment spending. Assume that in this economy there is no government sector, no taxes, no transfers and the aggregate price level and the interest rate are fixed.
Explanation / Answer
Solution:
Increase in investment spending
-50
Plus: 2nd round: Increase in consumer spending
MPC * -50 = -37.50
Plus: 3rd round: Increase in consumer spending
(MPC)[(MPC) * (-50)] = -28.125
Plus: 4th round: Increase in consumer spending
MPC(MPC)[(MPC) * (-50)] =-21.094
Total Increase in real GDP
[1/(1 MPC)] * (-50) = -200
Multiplier =1/(1 -MPC) = 4
Because investment spending has reduced by -$50, thus the overall change in real GDP must be a reducd of 4 * (-$50) or -$200
Increase in investment spending
-50
Plus: 2nd round: Increase in consumer spending
MPC * -50 = -37.50
Plus: 3rd round: Increase in consumer spending
(MPC)[(MPC) * (-50)] = -28.125
Plus: 4th round: Increase in consumer spending
MPC(MPC)[(MPC) * (-50)] =-21.094
Total Increase in real GDP
[1/(1 MPC)] * (-50) = -200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.