Suppose that the CEO of U-Store-It claims that more than 2/3 of his employees ca
ID: 2959527 • Letter: S
Question
Suppose that the CEO of U-Store-It claims that more than 2/3 of his employees carry secondary health insurance. You decide to test his claim using significance level of =0.05. A sample of 150 employees finds that 108 of them carry secondary health insurance. First you set up your hypotheses as follows:
Ho: P is less than or equal to 0.67
H1: P is greater than 0.67
Then you compute your sample statistic, and get the following:
z1.30
Compute the probability of getting a sample statistic at least as extreme as z=1.30 and then interpret this probability value. Remember that in a one-tailed test such as this, you do not need to multiply your p-value by two.
Interpret:
a) the p-value is small enough to prove the claim
b) the p-value is not small enough to prove the claim
Explanation / Answer
normalcdf(1.3,10) =0.97. b) the p-value is not small enough to prove the claim remember, if it's less than Z=1.645, you won't reject for 1 tail, 1.96 for two tail.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.