19.9 A competitive, profit-maximizing firm uses two inputs a and 6. Its producti
ID: 1125152 • Letter: 1
Question
19.9 A competitive, profit-maximizing firm uses two inputs a and 6. Its production function is F(a, b) = a1/2 + 61/2. Its output sells for $5 per unit. The price of input a is $1 per unit. If the price o output rises to S6 per unit but factor prices do not change, este presidente (a) it will increase its purchases of factor a by 11/4 units. (b) it will increase its purchases of factor a by 9/4 units. (c) it will increase its purchases of factor a by 3/4 units. (d) we would need to know the price of factor b to be able to determine the change in demand for a. (e) none of the above is true.Explanation / Answer
Option a is correct
Profit (P) = P x F(a,b) - 1 x a - wb x b
Profit would be maximized when dP/da = 0 (b remains constant)
When P = 5:
dP/da = 2.5/a0.5 -1 = 0
a = 6.25
When P = 6:
3/a - 1 = 0
a = 9
Therefore, a increases by 2.75 or 11/4 (= 9 - 6.25)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.