The demand for VCRs in a certain country is given by: D 8000-30P, where P is the
ID: 1123626 • Letter: T
Question
The demand for VCRs in a certain country is given by: D 8000-30P, where P is the price of a VCR. Supply by domestic VCR producers is: S-4000+10P 2. If this economy opens to trade while the world price of a VCR is $50, and the government imposes a tariff of $30 per VCR, then this country will A. import 800 B. import 400 C. export 800 D. import 200 E. export 1600 VCRs 3. If this economy opens to trade while the world price of a VCR is $50, and the government imposes a tariff of S30 per VCR, then the tariff revenue collected by the government will be A. $4000 B. $40,000 C. $60,000 D. $24,000 E. $64,000 4. If this economy opens to trade while the world price of a VCR is $50, how many VCRs will be imported or exported? A. 3000 imported B. 2000 imported C. 2000 exported D. 1000 imported E. 1000 exportedExplanation / Answer
2. Effective price = 50 + 30 = $80
D = 8000 - 30 x 80 = 5600
S = 4000 + 10 x 80 = 4800
Imports = D - S = 800
Option A is correct
3.
Tariff revenue = 30 x Import quantity
Tariff revenue = 30 x 800 = $24000
Option D is correct
4.
P = $50
D = 6500
S = 4500
Imports = D - S = 2000
Option B is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.