The House recently passed a plan to cut top corporate tax rates from 35% to 20%.
ID: 1123244 • Letter: T
Question
The House recently passed a plan to cut top corporate tax rates from 35%
to 20%. In order to partially pay for the tax cuts, congressmen are
proposing to get rid of tax deductions for mortgage and student loan
interest, charitable giving, and deductions for taxes already paid to
state and local governments. Proponents argue that this will
encourage long-run economic growth. Use the models and arguments we have
discussed throughout the course to either support or critique these claims
and determine the likely impact in the short-run and the long-run from the
tax cuts.
(Please focus on the economics of the tax cut).
Explanation / Answer
Monthly mortgage payment
P = L[c(1 + c)n]/[(1 + c)n - 1]
L is the loan amount = 80% of $ 350,000 = $ 280,000
c is monthly rate of interest = 3.6%/12 = 0.0030
n is number of periods = 20*12 = 240
So Monthly amount = 280000(.003*(1+.003)^240)/((1+.003)^240-1)
= $ 1638.31
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.