5. Suppose that real GDP is currently $17.1 trillion, potential GDP is $17.4 tri
ID: 1120865 • Letter: 5
Question
5. Suppose that real GDP is currently $17.1 trillion, potential GDP is $17.4 trillion, the government purchases multiplier is 2, and the tax multiplier is-1.6. .Holding other factors constant, by how much will government purchases need to be increased to bring the economy to equilibrium at potential GDP? .Holding other factors constant, by how much will taxes need to be cut to bring the economy to equilibrium at potential GDP? What is an example of a combination of increase in government purchases and tax cuts that would have the desired effect of bringing the economy to equilibrium at potential GDP?Explanation / Answer
Real GDP =$17.1 trillion
Potential GDP = $ 17.4 trillion
Government purchases multiplier =2
Tax multiplier = -1.6
(a) Holding other factors constant , then by how much will government purchases need to be increased to bring the economy to equilibrium at potential GDP = $(17.4 - 17.1) / 2
=$ 0.3/2 = $ 0.15 trillion
(b) Holding other factors constant , then by how much will taxes need to be cut to bring the economy to equilibrium at potential GDP = $(17.4 - 17.1)/-1.6
= $- 0.3/1.6 = $- 0.1875 trillion.
(c) One example is to increase government purchases by $ (0.15/2) = $0.075trillion and tax cuts by $(0.1875/2) = $ 0.09375 trillion that would have the desired effect of bringing the economy to equilibrium at potential GDP.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.