Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2 Q5 poins) ABC Inc. must purchase a welding machine. The following is known abo

ID: 1120412 • Letter: 2

Question

2 Q5 poins) ABC Inc. must purchase a welding machine. The following is known about the machine and about possible cash flows. 30 | p-40 p.30 First cost Annual savings Annual costs Actual salvage value 40,000 $40,000 $40,000 8,000 6,000 6,500 2,000 12,000 4,000 5,000 8,000 5,000 The machine is expected to have a useful life of 8 years. The company has a MARR of 7%. Determine the NPW of the machine. (2.5 points) What is the future worth (in Year 10) of S23,000 deposited at the end of Year 3 plus $28,000 deposited at the end of Year 5, and S20,000 deposited at the end of Year 8 at an interest rate of 6% per year? (2.5 points) An electronics firm invested $60,000 in a precision inspection device. It cost $4000 to operate and maintain in the first year and S3000 in each of the subsequent years At the end of 4 years, the firm changed their inspection procedure, eliminating the need for the device. The purchasing agent was very fortunate in being able to sell the inspection device for S60,000, the original price. The plant manager asks you to compute 3. 4. the equivalent uniform annual cost of the device during the 4 years it was used. Assume interest at 5% per year.

Explanation / Answer

2.

When P = .3

First cost = $40000

Net annual savings = 2000 – 12000 = -$10000

Salvage value = $4000

R = 7%

n = 8 years

Net present worth (NPW) = -10000*(1-1/(1+7%)^8)/.07 + 4000/1.07^8 – 40000

Net present worth (NPW) = -$97384.9

When P = .4

First cost = $40000

Net annual savings = 5000 – 8000 = -$3000

Salvage value = $5000

R = 7%

n = 8 years

Net present worth (NPW) =-3000*(1-1/(1+7%)^8)/.07 + 5000/1.07^8 – 40000

Net present worth (NPW) = -$55003.8

When P = .3

First cost = $40000

Net annual savings = 8000 -6000 = $2000

Salvage value = $6500

R = 7%

n = 8 years

Net present worth (NPW) = 2000*(1-1/1.07^8)/.07 + 6500/1.07^8 – 40000 = -$24274.3

Then,

The expected NPW = -97384.9*.3 + (-55003.8)*.4 + (-24274.3)*.3

The expected NPW = -$58499.3

Pl. repost other unanswered questions for their proper answers!

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote