You are the assistant to the vise president for manufacturing. The staff at one
ID: 1115797 • Letter: Y
Question
You are the assistant to the vise president for manufacturing. The staff at one of the plants has recommended approval for the a new production line. The VP believes the numbers presented are to optimistic and has added a set of adjustments to the original estimate. Original Adjustment First Cost Units/year Net Unit Revenue Life, in years Interest Rate $70,000 1,200 $25 +10% -20% 15% .3 None 12% Analyze the project as originally submitted. Reanalyze the project, asking "What if the VP's adjustments are correct?"Explanation / Answer
(1) Per original estimates,
Annual revenue = 1,200 x $25 = $30,000
Present worth (PW) ($) = - 70,000 + 30,000 x P/A(12%, 8) = - 70,000 + 30,000 x 4.9676 = - 70,000 + 149,028
= 79,028
Since PW is positive, this project is acceptable.
(2) After adjustment
First cost = $70,000 x 1.1 = $77,000
Units per year = 1,200 x 80% = 960
Net unit revenue = $25 x 85% = $21.25
Annual revenue = $21.25 x 960 = $20,400
Useful life = 8 - 3 = 5
Therefore,
PW ($) = - 77,000 + 20,400 x P/A(12%, 5) = - 77,000 + 20,400 x 3.6048 = - 77,000 + 73,537.92 = - 3,462.08
Since PW is negative, adjusted project is not acceptable.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.