A franchised service station is considering the offering of air conditioner (A/C
ID: 1115715 • Letter: A
Question
A franchised service station is considering the offering of air conditioner (A/C) repair services. They estimate that 0.2 of their customers will purchase this A/C service, which will generate an average profit of $106 per customer. The main threat to this new service is the possibility of changing environmental regulations that affect A/C service repairs only. These new regulations will cost $27 per customer. The franchise estimates the probabilit that the new environmental regulation will go into effect is 0.31. Calculate the expected value of the new A/C service. Round your answer to one decimal place. ANSWER = 19.5 - but how?
Explanation / Answer
Profit per customer = $106
Probability that customers will prchase AC service = 0.2
Total Profit = 106* 0.2 = 21.2
Probability that new environmental regulation will go into effect = 0.31
New regulation cost per customer = $27
Total cost = 0.2* 0.31*27 = 1.674
the expected value of the new A/C service = 21.2 - 1.674 = 19.526 which is 19.5 when round off to one decimal place.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.