Using the data in the following table, show what happens to the firm\'s output c
ID: 1109390 • Letter: U
Question
Using the data in the following table, show what happens to the firm's output choice and profit if the fixed cost of production increases from $100 to $120 to S170, where q is quantity and C is total cost. Assume that the price of output is $50. C (FC $170) $100) 100 150 178 198 212 C (FC = $120) 120 170 198 218 C (FC 170 248 282 28 14 18 250 272 310 342 425 545 292 375 45 410 475 10 9 units (enter your response using an integer) and profit will be $ If the fixed cost of production is $100, then output will beExplanation / Answer
Answer
Fixed cost does not affect the output choice but it affects the profit
The output choice is MC=P
where
Q=11
at all the prices because the MC=P is not possible at given combination of MC and the MC<P then the firm can produce Q=11
Profit=TR-TC
TR=P*Q
Profit at P=100
=100*11-475
=625
Profit at P=120
=11*120-495
=825
Profit at P=170
=11*170-545
=1325
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.