A monopolist is seeking to price discriminate by segregating the market. The dem
ID: 1109001 • Letter: A
Question
A monopolist is seeking to price discriminate by segregating the market. The demand in each market is given as follows:
Market A: P = 136 - 2Q
Market B: P = 111 - 3Q
The monopolist faces a marginal cost of $27 and has no fixed costs. Given this information, what is the difference between the total quantity the price-discriminating monopolist will supply across both markets and the total quantity that would be supplied in a perfectly competitive market with the same marginal costs for firms at equilibrium?
Round your answer to two decimal places. Do not include a $ sign. Your answer should be a positive number.
Explanation / Answer
A monopolist maximizes profit by producing and selling at the point MR = MC
MR(A) = dPQA/dQA = 136-4QA
MR(B) = dPQB/dQB = 111-6QB
MC(A) = MC(B) = 27
a)
Market A:
MR(A) = MC(A)
136-4QA = 27
QA* = 27.25 units
Market B:
MR(B) = MC(B)
111-6QB = 27
QB* = 14 units
Total monopoly output = QA* + QB* = 41.25 units
b)
Market A:
P(A) = MC(A)
136-2QA = 27
QA* = 54.5 units
Market B:
P(B) = MC(B)
111-3QB = 27
QB* = 28 units
Total competitive output = QA* + QB* = 82.5 units
c)
Difference in output = 82.5 – 41.25 = 41.25 units produced more in case of monopoly
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.