A monkey is sitting on a wood plate attached to a rope whose other end is passed
ID: 1965631 • Letter: A
Question
A monkey is sitting on a wood plate attached to a rope whose other end is passed over a tree branch, as shown in the figure. The monkey holds the rope and tries to pull it down. The combined mass of the monkey and the wood plate is 116 kg.
What applied force is needed to move the monkey with an upward acceleration of 3.96 m/s^2?
Now assume there is a second monkey standing on the ground and pulling down the rope himself. What is the minimum force this second monkey has to apply to lift the first monkey on the wood plate off the ground? And what applied force is necessary so that the second monkey on the ground can move the first monkey on the wood plate with an upward acceleration of 3.96 m/s^2?
Explanation / Answer
a. we have, ma = 2T - mg 116 x 3.96 = 2T - 116 x 9.8 Tension T = 798.08 Newton Force F needed =T = 798.08 Newtons b. ma = T - mg 116 x 3.96 = T - 116 x 9.8 Force = F = Tension = 1596.16 Newtons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.