6. Use the following table to answer the questions below. Consumption (in billio
ID: 1106632 • Letter: 6
Question
6. Use the following table to answer the questions below. Consumption (in billions) 8700 9255 9750 Disposable (in billions) 10000 10740 11400 Year 2005 2006 2007 a) If fixed taxes ("net transfers") are $1000 (in billions), what was the level b) Draw the consumption function based on your answer to part a, assuming c) Based on the data above, what is the marginal propensity to consume? of National Income in each of the above years? the function is linear. What is the marginal propensity to save? d) What is the autonomous level of consumption (Co)? e) Write out the mathematical formula for the consumption function using the tax value from part a.Explanation / Answer
1. National income in NNP at factor cost. It does not include net transfer
2005: 10000-1000 = 9000
2006: 10740-1000=9740
2007:11400-1000=10400
2. Consumption = national income + transfer income
or Consumption = autonomous consumption + MPC*disposable income
3. Savings = Disposable income - consumption
In 2005, S = 1300
In 2006 = 1485
In 2007 = 1650
Marginal propensity to consume = consumption/income
2005: 8700/10000 = 0.87
2006: = 0.87
2008: 0.87
and MArginal propensity to save = 1- MPC = 1-0.87 = 0.13
4. autonomous level of consumption = Consumption - MPC*disposable income
= 8700 - 0.87*10000 = 0
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.