Ann Isabel, a recent graduate from Tech, would like to be a millionaire when she
ID: 1106629 • Letter: A
Question
Ann Isabel, a recent graduate from Tech, would like to be a millionaire when she will retire after 30 years. She would like to start with a deposit of $1,000 at the end of the first year and increase it every year by $400 thereafter. What interest should she get to be able to retire as desired? A) 11.16 % B) 12.29% C) 14.98% D) 9.75%
Plz show all work. Thanks!
6. Ann Isabel, a recent graduate from Tech, would like to be a millionaire when she will retire after 30 years. She would like to start with a deposit of $1,000 at the end of the first year and increase it every year by $400 thereafter. What interest should she get to be able to retire as desired? A) 11.16% B) 12.29% C) 14.98% D) 9.75%Explanation / Answer
FV = $1000000
interest rate = r
Deposit (1st year) = $1000 (increases by $400 every year = gradient)
time period = 30 years
1000 x (1 + r)29 + (1000 + 1 x 400) x (1 + r)28 + ..... + (1000 + 29 x 400) x (1 + r)0 = 1000000
Solve for 'r':
r = 12.36%
Correct option B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.