Demand: Qd=900-60P Supply:Qs=-200+50P Equilibrium price and output are a.P=$7 an
ID: 1099704 • Letter: D
Question
Demand: Qd=900-60P
Supply:Qs=-200+50P
Equilibrium price and output are
a.P=$7 an Q=480
b.P=$10 and Q=300
c. P=$20 and Q=150
d.P=$100 and Q=$5,300
e. None of the above
If the price is currently $11, there is:
a. surplus of 110 units
b. shortage of 240 units
c. surplus of 350 units
d. shortage of 700 units
e. none of the above
Let supply remain constant, an increase in income causes consumers to be willing and able to buy 220 more units at each price than they were previously. The new equilibrium price and quantity are:
a. P=$10 and Q=520
b. P=$12 and Q=400
c. P=$10 and Q=80
d. P=$15 and Q=600
e. none of the above
Explanation / Answer
1. b) P=$10 and Q=300
Qd = Qs => 900-60P = -200+50P => 1100P=110 => P = 10
Q = -200 + 50(10) = 300
2. a) surplus of 110 units
P = 11
Qd=900-60(11)=240
Qs=-200+50(11)=350
Qs-Qd=350 - 240=110
3. b) P=$12 and Q=400
Qd=900-60P+220
Qs=-200+50P
Qd = Qs => 900-60P+220 = -200+50P => 1320P=110 => P = 12
Q = -200 + 50(12) = 400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.