Demand for a book at Amazon.com is 325 units per week. The product is supplied t
ID: 432454 • Letter: D
Question
Demand for a book at Amazon.com is 325 units per week. The product is supplied to Amazon from a factory. The factory charges Amazon $10 per book, while the total cost of shipping an order from the factory to the Amazon, when the shipment sze is Q, is given by Shipment cost- $75+20 Assume the annual inventory carying c cost is 26 percent 1.What is Amazon's total coat per shipment? shipment a-2. What is the annual holding cost per book? (Round your answer to 2 decimal places.) Annual holding per book cost b. What is the opimal shipment size? (Assuming $2 weeks per year. Round your answer to the nearest whole number.) Optimal books c. What is the averago throughput time? (Do not round intormediate calculations. Round your answor to 3 decimal placos.) Average hroughputmonths timeExplanation / Answer
A-1)Total variable cost is $10+$2 = $12
So total cost per shipment = $75+12Q
a-2) annual holding cost per book =12*20%= $2.40/book
b) Optimal shipment size
Annual demand= 325*50 =16250 (assuming 50 weeks per year)
EOQ = SQUARE ROOT [{2*16250*75}/2.4]
=1007.78 or 1000 books
c) Average throughput time
Number of orders=16250/1007.78=16.12
Time between orders= 12/16.12= 0.744
The average time a unit stays in the system is half of it which is 0.372 month
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.