A firm sells its product in a perfectly competitive market where other firms cha
ID: 1099682 • Letter: A
Question
A firm sells its product in a perfectly competitive market where other firms charge a price of $100 per unit. The firms total costs are C(Q) = 50 + 12Q + 2Q^2.
a. How much output should the firm produce in the short run?
units
b. What price should the firm charge in the short run? $ c. What are the firms short-run profits?
$
d. What adjustments should be anticipated in the long run?
-No firms will enter or exit at these profits.
or-Exit will occur since these economic profits are too low.
or-Entry will occur until economic profits shrink to zero.
Explanation / Answer
a. a. How much output should the firm produce in the short run?
C(Q) = 50 + 12Q + 2Q^2
MC = 12 +4Q
Revenue = 100Q
MR = 100
for profit maximiztaion
MR = MC
100 = 12 +4Q
Q = 7.33 or 8 units
b. P = $100
c.Profit = 100*8 -(50 + 12*8 + 2*8^2)= 526
d. or-Entry will occur until economic profits shrink to zero.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.