A firm plans to begin production of a new small appliance. The manager must deci
ID: 442377 • Letter: A
Question
A firm plans to begin production of a new small appliance. The manager must decide whether to purchase the motors for the appliance from a vendor at $9 each or to produce them in-house. Either of two processes could be used for in-house production; Process A would have an annual fixed cost of $180,000 and a variable cost of $7 per unit, and Process B would have an annual fixed cost of $195,000 and a variable cost of $6 per unit. Determine the range of annual volume for which each of the alternatives would be best.
Explanation / Answer
for the process the volume should be:
they should produce atleast 90,000 units. then the total costs becomes as
= 180,000+ (90,000*$7)= 180,000+630,000= $810,000
in the second process:
195,000+(90,000*6)= 195,000+540,000= $735,000
so, going with the option B is correct to minimise the cost if the quantity is 90,000 or more than it.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.