4. Assume that the market for computers is dictated by monopolistic competition
ID: 1098426 • Letter: 4
Question
4. Assume that the market for computers is dictated by monopolistic competition with
symmetric firms. The total market demand is comprised of 5,000 computers, while the costs of
building an assembly line for construction of computers rings in at $100,000. Parts and labor
for each computer runs companies $800. The measure of substitutability, b, is given as 0.0005.
a. Given all of this, what is the equilibrium number of firms and the price they charge in
the market?
b. What happens if the market is integrated with another country of identical size (same
demand). If necessary, round the number of firms to the nearest whole number.
c. Are consumers in the original country better off, worse off, or indifferent from the
change and why? What about producers?
Explanation / Answer
a) for equilibrium price,
price = minimum of ATC
here Total cost (TC) = 100000+800*Q^2
so Average total cost (ATC) = TC/Q =100000/Q+ 800 Q
=> for minimum dATC/dQ =0
=> 100000*(-1/Q^2)+800 =0
=> Q = 11.18
=> equilibrium quantity = 11(appx)
price = ATC = 100000/11+ 800*11= 17,890.91
so price charged =$17,890.91
demand function Q= p-5000 = 17890.91-5000 =12,890.91
equilibrium number of firms n* 11= 12890.91
=>n = 1172 firms
hence equilibrium number of firm =1172
b) if the market is integrated with another country of identical size ,
then number of firms =. n*11 =12890.91
=> n=1171.81 firms
so number of firms =1172 ( rounded to intiger)
c)As substitutability =0.0005
and Q =P-5000
=> dQ/dP =1
and dQ/dP*P/Q =1*11/17890.91
=0.000625
As it is .0.0005. So consumers are better off
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.