The Smothers are looking at retiring and would like to be debt free when this st
ID: 1098240 • Letter: T
Question
The Smothers are looking at retiring and would like to be debt free when this starts. They presently owe $225,000 on their home mortgage that has a rate of 4.25% APR with monthly compounding. a If they make payments of $3,000 monthly, how many years until they can retire (when the house loan is paid off). b If in the upcoming 5 years, they make $2,000 monthly payments, and then sell their house for $500,000, how much will they have to buy a home in a retirement development? (All taxes and fees should be ignored) The Smothers are looking at retiring and would like to be debt free when this starts. They presently owe $225,000 on their home mortgage that has a rate of 4.25% APR with monthly compounding. a If they make payments of $3,000 monthly, how many years until they can retire (when the house loan is paid off). b If in the upcoming 5 years, they make $2,000 monthly payments, and then sell their house for $500,000, how much will they have to buy a home in a retirement development? (All taxes and fees should be ignored)Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer with excel calculations as follows:
Part A:
PMT = 3000 (indicates monthly payments)
Rate = 4.25%/12 (indicates monthly interest rate)
PV = 225000 (indicates the present value of loan)
FV = 0 (indicates the future value of loan, if any)
Nper = ? (indicates the number of years, to be calculated)
Years Until they Retire = Nper(Rate,PMT,PV,FV)/12 = Nper(4.25%/12,3000,-225000,0)/12 = 7.28 Years
Note: We divide the equation by 12 so that we can get the number of years.
Part B:
In this case, you need to calculate the future value of monthly payments at the end of 5 Years.
PMT = 2000 (indicates monthly payments)
Rate = 4.25%/12 (indicates monthly interest rate)
PV = 225000 (indicates the present value of loan)
Nper = 5*12 = 60 (indicates the period))
FV = ? (indicates the future value of loan)
Years Until they Retire = FV(Rate,Nper,PMT,PV) = FV(4.25%/12,60,2000,225000) = 411609
Since the house is sold for 500000, we can say that the couple will have = 500000 - 411609 = 88391
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.