A few years ago, a construction manager earning $70,000 per year working for a r
ID: 1097964 • Letter: A
Question
A few years ago, a construction manager earning $70,000 per year working for a regional home builder decided to open his own home building company. He took $100,000 out of one of his investment accounts that had been earning around 6% a year and used that money to start up the business. He worked hard the first year, hiring one employee (his only salary cost for the business was the $40,000 paid to this employee) and generated total sales of $1,000,000. Total material and subcontracted labor costs for the year were $900,000.
1.Caculate accounting profit.
2. what are the opportunity cost for the manager of being in this business relative to returning to his old job?
Explanation / Answer
1. Accounting profit = Sales - Costs = 1,000,000 - (900,000 + 40,000) = $60,000
2. Opportunity cost = Old salary + interest on capital employed = 70,000 + 0.06*100,000 = $76,000 per year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.