Your firm has an opportunity to make an investment of $50,000. Its cost of capit
ID: 1097651 • Letter: Y
Question
Your firm has an opportunity to make an investment of $50,000. Its cost of capital is 12 percent. It expects after-tax cash flows (including the tax shield from depreciation) for the next five years to be as follows:
Year 1 $10,000
Year 2 $20,000
Year 3 $30,000
Year 4 $20,000
Year 5 $ 5,000
Calculate the NPV.
Calculate the IRR (to the nearest percent)
Would you accept this project?
Explanation / Answer
Answer:-
calculate NPV
net present value = total present value - intital investment
= 61773.5 - 50000 = 11773.5
PV factor = 1/ (1+r)n
calculate IRR (internal rate of return):- LDR + (PVL - inital ) / (PVL - PVH) * (HDR - LDR)
In the uneven cash inflow -
take average of cash inflow = 85000 / 5 = 17000
pay back period = 50000 / 17000 = 2.941 years
take a look in the present value of anunnity table where 2.941 lies.. in the year 5
20 % = 2.991
21% = 2.926
IRR = 20 + ( 2.991 - 2.941) / (2.991 - 2.926) * (21 - 20)
= 20 + 0.833
IRR = 20.833
while calculating net present value from IRR (20.833 %)
still there is profit of $ 301
accept proposal
year cash inflow PV factor amount 1 10000 0.8928 8928.5 2 20000 0.7972 15944 3 30000 0.7118 21354 4 20000 0.6355 12710 5 5000 0.5674 2837 total 61773.5Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.