Hello, I need help with this problem: Electrical utility is offering a security,
ID: 1095481 • Letter: H
Question
Hello, I need help with this problem:
Electrical utility is offering a security, known as zero-coupon bond, for sale. The terms of the security are investors pay $2,337.57 today to purchase the security, and the utility will pay the owner of the security $10,000 in ten years time. The government is offering a similar security; except that this Security will pay $500 each year for the duration of the security and in the last year will pay the full $10,000 plus the $500. The government is selling this security, known as a coupon bond, for $4, 787.76.
Which one would you prefer? Hint: Calculate the rate of return
Explanation / Answer
for zero coupon bond
2337.57 = 10000/(1+r)^10
r = 15.64%
for coupon bond
4787.76 = 500 * PVIFA(r%,10) + 10000 * PVIF(r%,10)
r = 15.64%
the rate of retun for both the bonds is same ,
so it doesnt matter which one you choose
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.