11. Calculating the price elasticity of supply Caroline is a college student who
ID: 1091536 • Letter: 1
Question
11. Calculating the price elasticity of supply
Caroline is a college student who lives in Detroit and does some consulting work for extra cash. At a wage of $25 per hour, she is willing to work 4 hours per week. At $40 per hour, she is willing to work 10 hours per week.
Using the midpoint method, the elasticity of Caroline's labor supply between the wages of $25 and $40 per hour is approximately (0.08,0.54,1.86,17.5) , which means that Caroline's supply of labor over this wage range is (elastic,inelastic) .
Explanation / Answer
Given the information,
% change in wages = (40-25)/25 = 60%
% increase in labor supply = (10-4)/4 = 150%
Price elasticity of supply = % change in Qs / % change in P = 150%/60% = 2.5
Since the elasticity is more than 1, it is elastic in nature.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.