aleks MEASUREMENT AND MATTER Setting up the solution to a basic quantitative pro
ID: 1084733 • Letter: A
Question
aleks MEASUREMENT AND MATTER Setting up the solution to a basic quantitative problem Tymor The specific heat capacity of a pure substance can be found by dividing the heat needed to change the temperature of a sample of the substance by the mass of the sample and by the change in temperature. The heat capacity of a certain substance has been measured to be 3.70Suppose 305. g of the substance are heated until the temperature of the sample has changed by 40.1°C Write an equation that will let you calculate the heat Q that was needed for this temperature change. Your equation should contain only symbols. Be sure you define each symbol. Your equation: Definitions of your symbols: -3.20C 1-305. O-40.1 Explanation Check o 2010 McGrew Hill Education All Rights Reserved Terms of Use I PExplanation / Answer
heat(Q) = m*s*DT
m = mass of substance = 305 g
s = specific heat of substance = 3.7 j/g.c
DT = 40.1 c
Q = 305*3.7*40.1
= 45.252 kjoule
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.