aleks.com/alekscgi/x/Isl.exe/1o u-lgNslkr7j8P3jH-Uxk3WxUPZu2ctUcqMoMncl_czxr-fFx
ID: 1026479 • Letter: A
Question
aleks.com/alekscgi/x/Isl.exe/1o u-lgNslkr7j8P3jH-Uxk3WxUPZu2ctUcqMoMncl_czxr-fFxXXD8-fh1WHbIRMDSAQhdNxjJ6nmlZjC-sPfSSCnc40C6q0GPmoPVC -O KINETICS AND EQUIUBRIUM Calculating equilibrium composition from an equilibrium constant Suppose a 500. mL flask is filled with 0.80 mol of H2 and 1.7 mol of HI. The following reaction becomes possible: H2(8)+1)2HI(g) The equilibrium constant K for this reaction is 7.84 at the temperature of the flask. Calculate the equilibrium molarity of I2. Round your answer to two decimal places.Explanation / Answer
H2 + I2 <--------> 2HI
mol mol mol
I 0.80 1.70 0
C -x -x +x
E (0.80 -x) (1.70 -x) x
Equilibrium Constant, Kc = [HI]2/ [H2][I2]
7.84 = x2/ (0.80-x)(1.70-x)
Solving for x, we get x= 2.14 or x=0.73. Logically possible x value should be 0.73
So moles of HI = 0.73,
Equilibrium concentrations:
HI, [HI] = 0.73 moles/0.500 L = 1.46 M
I2,[I2] = (1.70 -0.73) moles /0.500L = 1.94 M
H2,[H2] = (0.80 -0.73) moles/0.500L = 0.14 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.