1/25/2018 12:00 AM A 60/100 Gradebook Print Calculator Periodic Table Question 2
ID: 1076274 • Letter: 1
Question
1/25/2018 12:00 AM A 60/100 Gradebook Print Calculator Periodic Table Question 2 of 5 Map General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Sapling Leaming A student mixes 47.0 mL of 2.56 M Pb(NO3)2(aq) with 20.0 mL of 0.00237 M Na2C204(aq) How many moles of PbC204(s) precipitate from the resulting solution? Number mol What are the values of [Pb, [C202], [NO3], and [Na] after the solution has reached equilibrium at 25 °C? Number Number Number Number Previous Give Up & View Solution e Check Answer Next Exit HintExplanation / Answer
The balanced reaction
Pb(NO3)2 + Na2C2O4 = PbC2O4 + 2NaNO3
Initial Moles of Pb(NO3)2 = molarity x volume
= 2.56 mol/L x 0.047 L
= 0.12032 mol
Initial Moles of Na2C2O4 = molarity x volume
= 0.00237 mol/L x 0.020 L
= 0.0000474 mol
Ionic reaction
Pb+2 + C2O4 -2 = PbC2O4 (s)
We have
Moles of Pb+2 > moles of C2O4 -2
Limiting reagent = C2O4 -2
From the stoichiometry of the reaction
Moles of PbC2O4 precipitate = moles of Na2C2O4 consumed
= 0.0000474 mol
Total volume of solution = 47 + 20 = 67 mL = 0.067 L
Moles of Pb+2 remained = initial Moles - reacted moles
= 0.12032 - 0.0000474
= 0.1202726 mol
Equilibrium Concentration of [Pb+2] = 0.1202726 mol/0.067 L
= 1.7951134 M
From the equilibrium solubility product constant
Ksp = [Pb+2][C2O4 -2] = 8.5 x 10^-9
1.7951134 x [C2O4 -2] = 8.5 x 10^-9
Equilibrium concentration of [C2O4 -2] = 4.735 x 10^-9 M
moles of Na+ =
= (0.0000474 mol C2O4 -2) x (2 Mol Na+/1 mol C2O4 -2)
= 0.0000948 moles Na+
Equilibrium concentration of [Na+] = 0.0000948 moles/0.067 L
= 0.0014149 M
Moles of NO3-
= 0.12032 mol x (2 moles NO3-/1 mole Pb(NO3)2)
= 0.24064 mol
Equilibrium concentration of
[NO3^-1] = 0.24064 moles/0.067 L
= 3.591 M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.