2.)For the balanced equation: 2HNO 3 + Ba(OH) 2 Ba(NO 3 ) 2 + 2H 2 O A.) If you
ID: 1075492 • Letter: 2
Question
2.)For the balanced equation: 2HNO3 + Ba(OH)2 Ba(NO3)2 + 2H2O
A.) If you had 55.00 g of HNO3 and enough Ba(OH)2, how many g of Ba(NO3)2 and moles of water would be produced?(1 point) Watch Sig Figs
B.) Based on your answer in 2a., if you actually produced 0.25 g of Ba(NO3)2, what is the % yield? (1 point)
C.) If you had 0.250 g of HNO3 and 0.350 g of Ba(OH)2, which one is the limiting agent. Show your work to support your answer. (1 point
*****Please explain Step by Step********
Explanation / Answer
A)
2HNO3 + Ba(OH)2 ------------------> Ba(NO3)2 + 2H2O
126 g 171.3 g 261.3g 36 g
55.0 g ?
mass of Ba(NO3)2 = 261.3 x 55 / 126
= 114.0g
mass of Ba(NO3)2 = 114.0g
mass of water = 55 x 36 / 126
= 15.7 g
moles of water = 15.7 / 18
= 0.873
moles of water = 0.873
B)
% yield = actual x 100 / thereotical
= 0.25 x 100 / 114
= 0.219%
C)
2HNO3 + Ba(OH)2 ------------------> Ba(NO3)2 + 2H2O
126 g 171.3 g 261.3g 36 g
0.250g 0.350 g
126 g HNO3 --------------------> 171.3 g Ba(OH)2
0.250 g HNO3 ------------------> 0.250 x 171.3 / 126 = 0.340 g Ba(OH)2 needed
but we have 0.350 g Ba(OH)2 so . it is in excess . Ba(OH)2 is the excess reagent
HNO3 is the limiting reagent
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.