Organic compounds composed of carbon and hydrogen connected only by single bound
ID: 1073721 • Letter: O
Question
Organic compounds composed of carbon and hydrogen connected only by single bounds is an alkane. alkene. alkyne. alcohol. aromatic compound. What is the name of the continuous chain alkane with six carbon atoms? butane hexane pentane heptane octane The compound CH_3-CH_2-SH is in the organic family known as ethers. alcohols. thiols. amide amino acids. What is the molality of a 10% C_6H_12O_6 solution (MW = 180g/mol)? 0.26m 0.34m 0.44m 0.62m 0.97m What is the freezing point of an aqueous 2 m NaCl solution? (K_f = 1.86 degree C/m) -1.86 degree C +1.86 degree C 0.0 degree C -0.93 degree C -3.72 degree C Calculate the approximate boiling point of a 4 m NaCl solution. K_6(H_2O) = 0.52 degree C/m 106.1 degree C 109.6 degree C 108.3 degree C 120.8 degree C 102.1 degree C What are the units of k for the rate law: Rate = k[A], when the concentration unit is mol/L? s^-1 s L mol^-1 s^-1 s^-2 L^2 s^2 mol^-2 For a reaction 2A+2B rightarrow C, the order with respect to A is 2 and the order overall is 2. The rate equation is: k [A]^2 [B] k [A]^2 [B]^2 k [A]^2 [B]^1 k [A]^2 [B]^3 k [A] [B] Any reaction that absorbs +150 kcal of energy can be classified as... activated exothermic endothermic reduction oxidation K_cf or the system below is: 2ICl (s) doubleheadarrow I_2 (s) + Cl_2 (g) [I_2] [Cl_2]/[ICl]^2 [I_2] [Cl_2]/2[ICl] [Cl_2]/[ICl]^2 [Cl_2] ([I_2] + [Cl_2]/2[ICl] Which of the following equilibrium constants indicates the reaction that gives the largest amount of product? K_c = 5 times 10^-10 K_c = 5 times 10^-1 K_c = 5 times 10^0 K_c = 5 times 10^1 K_c = 5 times 10^10 Consider the reaction: N_2O_4 (g) doubleheadarrow 2NO (g) K_p = 0.660 at 319K. Starting with initial N_2O_4 pressure of 0.040Explanation / Answer
Q.No -01
Answer (A)
Q.No-02
Answer (B)
Q.No-03
Answer (C)
Q.No -05 (E)
We know Freezing point of solution, Ts = - m * Kf
Ts = - 2m * 1.86 oC/m
Ts = - 3.72 oC
Q.No-07 (C)
Rate = K[A]
We know unit of rate =s-1
Given [A] = mol L-1
So Rate constant, K = Rate / [A]
K = s-1 / ( mol L-1)
K = L mol-1 s-1
Q.No -08 (B)
Rate = K[A]2[B]2
Q.No-09 (C)
Posite sign indicates endothermic reaction.
Q.No-10 (D)
Concentration of solids are equal to 1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.