A particular drug can be sold until 20% of the original drug has undergone first
ID: 1073167 • Letter: A
Question
A particular drug can be sold until 20% of the original drug has undergone first order kinetic reaction. Knowing that k = 1.25 times 10^-2/day, how long will it take before the drug can no longer be sold? 15 days 18 days 25 days 35 days The activation energy of a reaction is 250 kJ/mol. If the rate constant at T_1 = 300 K is k_1 and the rate constant at T_2 = 320 K is k_2, then the reaction is times faster at 320 K than at 300 K. 3 times 10^-29 525 15.0 0.067 A catalyst can act in a chemical reaction to: increase the equilibrium constantExplanation / Answer
ln ([A]t / [Ao]) = -kt . . .where ([A]t / [Ao]) is the fraction of reactant remaining at time t.
given that ([A]t / [Ao]) = 80%= 0.80
and k = 1.25*10^-2 / days
now calculate the time t as follows:
ln (0.8) = (-1.25*10^-2 / days) t
-0.223= -1.25*10^-2 / days
t = 17.8 day = 18 day
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.