Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Define the term \"catalyst\" Rock A has a volume of 15cmJ and a mass of 45g. Roc

ID: 1072922 • Letter: D

Question

Define the term "catalyst" Rock A has a volume of 15cmJ and a mass of 45g. Rock B has a volume of 30cm^3 and a mass of 60g. Which rock is denser? Which rock is heavier? 27.912g of a solid was placed in a graduated cylinder containing 30.6 cm^3 of water. The volume of water in the graduated cylinder increased to 36.8cm^3. What is the density of this solid The mass of an empty beaker is 27.325g. When 10.00cm^3 of an unknown liquid was added to this beaker, the mass of the beaker + liquid became 43.267g. What is the density of the Liquid?

Explanation / Answer

8) density of liquid = mass/ new volume of water

= 27.912 g/ 36.8 cm3

= 0.758 g/cm3

9) density = mass/ volume

mass of liquid = (mass of beaker + liquid) - mass of empty beaker

= 43.267 g - 27.325 g

= 15.942 g

Given that volume of liquid = 10 cm3

Therefore.

demsity of the liquid = mass of the liquid/ volume of the liquid

= 15.942 g/ 10 cm3

= 1.5942 g/cm3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote